2011-06-03

Dirbančiųjų tyrimas – anketos juodraščio juodraštis


Pagaliau pavyko išjudinti dirbančiųjų tyrimą – išjudinti tiek, kad viską pradėsime nuo pradžios. Tikimės, kad kitą trečiadienį į LUNI Dirbančiųjų tyrimo grupės susitikimą susirinkę žmonės galės imtis šio įdomaus ir aktyvaus sociologinio tyrimo, padėsiančio mūsų dirbantiesiems tapti solidaresniems ir aktyviau kovoti prieš valstybės represijas bei kapitalo išnaudojimą. Pateikiu savo paties sumestą anketos projektėlį, kuris, žinoma, reikalauja didelių korekcijų, o gal ir perrašymo. Tikiuosi, kad per ateinančias savaites LUNI susikūrusi iniciatyvinė grupė galės sudaryti tinkamą klausimyną, kuris tiktų visų sektorių dirbantiesiems. Ir dar tikiuosi, kad rudenį mes visi – aktyvistai ir dirbantieji – vieni kitus labiau pažinosime, būsime solidaresni ir atsispirsime įvairioms reakcingoms nuotaikoms, kurias dabar mums siūlo darbdaviai ir valstybė.

1. Amžius, lytis, lytinė orientacija, tautybė, religija (įskaitant klausimą, ar dėl šių dalykų nebuvote diskriminuojama-s)?

2. Darbas (kokioje įmonėje dirbate, universitete studijuojate, kokie darbo santykiai kolektyve ir su bosais, kokio fizinio ir protinio įsitempimo reikalauja darbas, koks darbo dienos ilgis, ar esate priversti galvoti apie darbą ir laisvalaikiu (ar darbas palieka laiko laisvalaikiui, poilsiui - tai tinka ir dirbantiems namuose) kokios higieninės, sanitarinės sąlygos, saugos priemonės, atlyginimai - ar nevėluoja, kokio dydžio, kokia atsiskaitymo forma - SODRA, pensijų fondai, autorinės sutartys, ar nebuvo iš darbdavių pusės spaudimo rinktis vienokias ar kitokias atlyginimų mokėjimo formas, kokio amžiaus yra jauniausi ir vyriausi jūsų imoneje dirbantys žmonės, kaip jaučiatės darbe, kokia vyrauja atmosfera, AR TIKRAI NESIJAUČIATE IŠNAUDOJAMA-S). jei nedirbate - kaip sekasi ieškoti darbo, kokie santykiai su darbo birža?

3. Pragyvenimas (namai - ar nuomojatės, ar mokate paskolą, kokiame miesto rajone gyvenate, ar esate tuo patenkintas, kiek procentų pajamų per mėnesį išleidžiate maistui ir kitoms pragyvenimo reikmėms ir pan.?)

4. Kokie jūsų socialiniai ryšiai (ar leidžiate laisvalaikį namuose vieni/su šeima, kaip jusu šeima įtakoja jūsų sprendimus dėl darbo, ar mėgstate privatų gyvenima, buvimą namie, ar daugiau malonumo jums kelia socialumas, laiko leidimas viešojoje erdvėje, ar turite nedirbančių, socialines pašalpas gaunančių šeimos narių? Ar susitinkate su draugais, ar linksminatės, ar daug laiko susitikę su draugais kalbatės apie darbą, ar jūsų draugai įtakoja jūsų apsisprendimus gyvenimo būdo, vartojimo srityse ir sprendimus siekiant gyvenino tikslų? Ar dalyvaujate kokios nors partijos, organizacijos, klubo veikloje?

5. Kaip jūsų reikalus pakeitė krizė, kaip keitėsi santykiai darbe ir atmosfera, gal netekote darbo ir kaip, kaip keitėsi jusu vartojimas krizės metu, ar krizė turėjo įtakos jūsų socialiniams ryšiams, ar atradote naujų draugų ir ar išliko ryšiai su senaisiais draugais (ne darbe), kaip jie keitėsi, kaip manote - del ko kilo ir kas sukėlė krizę?

6. Ar priklausote profsąjungoms, ką apie jas manote, ar joms galima patikėti spręsti savo problemas, ar nemanote, kad savo reikalus galima spręsti tik organizuojantis patiems, ar nebuvote apvilti valstybinių profsąjungų, ar esate streikavę, ar tikite "streikais pagal istatyma", ar esate išbandę kitų nepaklusnumo formų (vėlavimas į darbą, sąmoningai lėtas pareigų atlikimas (vilkinimas), sabotažas), ar norėtumėte imtis radikalesnių veiksmų, kitaip organizuotis, ar dalyvaujate kokiuose nors visuomeniniuose protesto judėjimuose ar subkultūrose, kaip į tai reaguoja jūsų bosai ir kolegos, ar esate patyrę represijų iš boso ir/ar teisėsaugos puses, kaip jūsų dalyvavimas judėjimuose pakeitė jūsų požiūrį ir savijautą?

7. Literatūra, švietimas (ar turite laiko švietimuisi, ar domitės žiniasklaida, naudojatės internetu ar skaitote laikraščius, gal skaitote kairiąją ar anarchistinę politinę ir grožinę literatūrą, ar manote, kad tokia literatūra reikalinga, ar norėtumėte daugiau sužinoti apie socialinius judėjimus, ar norėtumėte pats rašyti kairiajai ar radikaliajai spaudai, gal jai rašote, ar dalyvaujate konferencijose, seminaruose, paskaitose, diskusijose, kur kalbama socialinėmis ir politinėmis temomis, ar sekate dirbančiųjų judėjimo kovas pasaulyje?

8. Kokias matote ateities perspektyvas (gyventi Lietuvoje, emigruoti - kokie jūsų argumentai dėl emigracijos, į kokią šalį emigruotumėte, ar norėtumėte pereiti į lengvesnį darbą)?

9. Ar jaučiate nostalgiją sovietmečiui, kodėl? Ar manote, kad dabartyje imanoma sukurti visuomenę, kurioje visi būtų sotūs ir jaustųsi oriai, ar manote, kad Sovietu Sąjungoje (prisiminus lagerius, kalėjimus ir represijas) žmogus galėjo gyventi oriau negu kapitalizme?

10. Norai ir troškimai (ar nenorėtumėte nedirbti, ar manote, kad be darbo neįsivaizduojamas gyvenimas, ar nemanote, kad darbas "vagia" iš mūsų laiką, skirtą malonumams, kūrybai ir švietimuisi, ar niekad nesvajojote apie kitokią teisingesnę (socialistinę, anarchistinę, komunistinę) visuomenę. jei tikite tokia alternatyva, tai ar manote, kad ji ateis negreitai, kai ateis laikas, ar manote, kad ją galima iškovoti tik savo jėgomis, o gal manote, kad alternatyvos jau gimsta čia ir dabar, reikia tik aktyviai prie jų prisidėti?

Komentarų nėra:

Rašyti komentarą